Get access to discounted
prices with our Education Hub.

Do you need help with your order?
For any information or help,
our sales team are always at
your service.
The passively cooled TERRA PC-Mini 3540 with Intel Pentium processor. Fanless. Quiet. Energy-saving. Supports digital dual monitoring.
| General | |
| Processor model | Intel Pentium Gold G5400 / 3.7 GHz, 4M Cache, (2 Cores/ 4 Threads) |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Software | |
| Pre-installed software | 1 month trial version for new Microsoft® Office 365 user |
| Processor | |
| Processor family | Pentium |
| Processor cores | Dual-Core |
| Processor socket | Embedded in SOC |
| Number of processors | 1 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory slots | 2 pc(s) |
| Memory form factor | SO DIMM, 260-PIN |
| Storage | |
| HDD interface | 1x M.2 Key B socket (2242 / 2260 / 2280) SATA |
| SSD interface | SATA-3 |
| SSD capacity | 120 GB |
| HDD capacity | 1 x 120 GB - SSD |
| Number of storage drives supported | 1 pc(s) |
| Storage media | SSD M.2 |
| Performance | |
| Series | Industry Business |
| Noise level | 0 dB |
| Audio output channels | 5.1 HD Audio Codec |
| Motherboard chipset | Intel embedded Gemini Lake SoC |
| Design | |
| Chassis type | Mini format |
| Certification | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar 8.0. EN60950, EN55022,EN55024, EN61000-3-2/3, 89/336/ECC 24-7 ready (temporary fan-maintance required)/ 24-7 ready SSD required |
| Keyboard form factor | Optional |
| Keyboard | |
| Keyboard language | Keyboard optional |
| Device interface | USB |
| Technical details | |
| Localization | International |
| Field of use | Digital Signage |
| Packaging content | |
| Included Accessories | Quick Install Guide (DE/ EN), Driver CD, power supply, Europlug CEE7/16 1.8 m, Pedestal for vertical use Option: VESA mounting kit |
| Weight & dimensions | |
| Height | 3.6 (4.2) cm |
| Width | 14.7 (18.8) cm |
| Depth | 16.5 (17.5) cm |
| Weight | 0.9 kg |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10 (64-bit) Windows 11 (64-bit) Unsupported OS by WAG: Linux (64-Bit) |
| Cooling type | Active |
| Compliance industry standards | CE, ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: PC2001, SMBios (DMI) 2.3, PCI 2.2,WFM 2.0, EnergyStar, EN60950, EN55022,EN55024, EN61000-3-2/3, 89/336/ECC 24-7 ready (temporary fan-maintance required) |
| Special features | Kensington Lock Supports PowerOn after Power loss TPM 2.0 Windows Autopilot-ready Option: VESA Mounting Kit |
| Mouse | |
| Mouse included | Optional |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter memory | Dynamic |
| On-board graphics adapter maximum resolution | Display Port 1.2 max. 4096x2160 @ 60Hz |
| Graphics card | Intel UHD Graphics 610 (1050 MHz) |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 610 (1050 MHz) |
| Graphics adapter ports | 1x DP, 1x HDMI Supports dual monitoring |
| Power | |
| Power source | External fanless power supply |
| Power consumption (standby) | Ø 2.0 Watt (Sleep Mode S3. Suspend to RAM. WOL activated) 0.2 Watt Soft off (S5 Mode) W |
| Maximum input power | 24 W |
| Nominal power | Ø 6 Watt Long Idle Mode Ø 27 kWh a year (TEC = Typical Energy Consumption) |
| AC adapter input voltage | AC 100/240 V ( 50/60 Hz ) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 °C - 60 °C Note: In environments with an operating temperature above 40°, SSD-drives and SO-DIMM-memories with an advanced range of temperature are recommended! |
| Recommended humidity operating range | 10 - 80% (non-condensing) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Network adapter - integrated |
| LAN controller | 1x Intel i210, 1x Realtek RTL 8111G PXE support Wake-on-LAN (WoL) |
| Wi-Fi standards | Intel AX200 Wi-Fi 6/ BT module integrated via M.2 (2230E) 802.11ax Bands: 2.4 GHz + 5 GHz (dual band) |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax Bluetooth 5.2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | Without optical drive |