Get access to discounted
prices with our Education Hub.

Do you need help with your order?
For any information or help,
our sales team are always at
your service.
The fanless TERRA PC-Mini equipped with an Intel Core i5 and a fast SSD makes it even faster and low-noisy. Available with Intel Core i3, Core i7 and Celeron processor, as well.
This device is supporting 4K-UHD, Dual-Monitor- Support and 24/7 long term usage. It is ideal for Digital-Signage- and Point-Of-Sale-Applications. With the optional purchasable VESA-mount you can easily assemblage the device to a TFT-display.
| General | |
| Processor model | Intel® Core™ i5-10210U Processor (6 MB Intel Smart Cache, up to 4.20 GHz) |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Software | |
| Pre-installed software | 1 month trial version for new Microsoft® 365 user |
| Processor | |
| Processor family | Core i5 |
| Processor cores | Quad-Core (4 Core) |
| Processor socket | Embedded in SOC |
| Number of processors | 1 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO DIMM, 260-PIN |
| Storage | |
| Total storage capacity | 240 GB |
| HDD interface | 1x S-ATA-3 for 1x 2,5" max. 12.5mm high 1x M.2 2242/ 2260/ 2280 (PCIe/SATA) |
| Card reader integrated | Yes |
| SSD interface | SATA-3 |
| SSD capacity | 240 GB |
| HDD capacity | 1 x 240 GB - SSD - 24/7 ready |
| Compatible memory cards | SD/ SDHC/ SDXC |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage media | SSD 2.5" |
| Performance | |
| Series | Industry Micro/ Mini Format Business |
| Audio output channels | Stereo |
| Audio system | High Definition Audio |
| Design | |
| Chassis type | Mini format |
| Keyboard form factor | Optional |
| Technical details | |
| Localization | International |
| Field of use | Digital Signage |
| Packaging content | |
| Included Accessories | Quick Install Guide, Driver CD, external psu VESA mounting kit, Pedestal for vertical use |
| Keyboard language | Optionally |
| Expansion slots | |
| Expansion slots | 1x M.2 Typ 2242/ 2260/ 2280 (PCIe/ SATA) 1x M.2-2230E Slot for WiFi/BT Modul |
| Weight & dimensions | |
| Height | 3.95 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 1.54 kg |
| Other features | |
| Interface | Front: 2x USB 3.2 Gen2 (Type A), 4x USB 2.0, SD-Cardreader, Line-out, Mic-in Rear: COM 1 (RS-232/422/485), 2x LAN RJ45, 2x USB 3.2 Gen2, 1x DP 1.2, 1x HDMI 2.1, 1x D-Sub VGA DC-In, connector for external power button Option: COM 2-Port instead of VGA-connector |
| Compatible operating systems | Windows 10 (64-Bit) Windows 11 (64-Bit) Unsupported OS by WAG: Linux (64-Bit) |
| Cooling type | Passive - fanless |
| Compliance industry standards | CE, ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: PC2001, SMBios (DMI) 2.3, PCI 2.2,WFM 2.0, EnergyStar, EN60950, EN55022,EN55024, EN61000-3-2/3, 89/336/ECC 24-7 ready (temporary fan-maintance required) |
| Special features | Fanless Heatpipe Kensington Lock (side) TPM 2.0 Option: 19" mounting Option: WiFi/ Bluetooth |
| Mouse | |
| Mouse included | Optional |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter memory | Dynamic |
| On-board graphics adapter maximum resolution | HDMI 4K @60Hz DP 4K @60Hz VGA 1920x1200 |
| Graphics card | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics for 10th Gen Intel Processors |
| Graphics adapter ports | 1x HDMI, 1x DP (Display Port), 1x VGA Supports Triple-Monitoring |
| Power | |
| Power source | External fanless power supply |
| Maximum input power | 65 W |
| Nominal power | Ø 8 Watt Long Idle-Mode Ø 38 kWh a year (TEC = Typical Energy Consumption) |
| AC adapter input voltage | AC 100/240 V ( 50/60 Hz ) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 °C - 40 °C |
| Recommended humidity operating range | 10 - 80% (non-condensing) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Network adapter integrated |
| LAN controller | 1x Intel i219LM + 1x Intel i211 Unterstützt WOL, PXE Supports Teaming |
| Data link protocols | Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Optical drive | |
| Optical drive type | None |