Get access to discounted
prices with our Education Hub.

Do you need help with your order?
For any information or help,
our sales team are always at
your service.
'Build to Order'
‘Due in from 20/5/2026’
| General | |
| Processor model | Intel Core i5 (12. Gen.) 12400 / 2.5 GHz up to 4.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB Intel Smart Cache |
| Software | |
| Pre-installed software | 1 month trial version for new Microsoft® 365 user |
| Display | |
| Display resolution | 1920 x 1080 ( Full HD ) |
| Display type | LCD - without Touch-Function |
| Display brightness | 250 cd/m2 |
| LED backlighting type | LED-Backlight |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") " |
| Processor | |
| Processor family | Core i5 |
| Processor cores | Hexa-Core |
| Processor socket | FCLGA1700 (max. 65 Watt TDP) |
| Motherboard chipset | Intel H610 Express |
| Number of processors | 1 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory slots | 2 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| HDD interface | 2x S-ATA 6GB/s 1x M.2 type 2260/2280 (SATA & PCIe 4.0 x4 NVMe) |
| RAID levels | No RAID supported No RAID supported |
| SSD interface | PCIe 4.0 (NVMe) |
| SSD capacity | 1 TB |
| HDD capacity | 1 x 1 TB - solid state |
| Storage media | SSD M.2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | None |
| Performance | |
| Series | Home |
| Product type | Personal-Computer |
| Noise level | 0,6 Sone |
| Keyboard | |
| Device interface | USB |
| Technical details | |
| Localization | International |
| Packaging content | |
| Included Accessories | Quick Start Guide, PSU, Powercord EU |
| Keyboard supplied | Optional |
| Other features | |
| Expansion slots | 1x 2.5" (HDD + SSD) 1x M.2 Type 2230, PCI Express + USB (used by M.2 WiFi/ BT modul) 1x M.2 Type 2280 (SSD) |
| Interface | Right: 1x USB 3.2 Gen1, 1x USB 3.2 Gen1 Type-C Bottom: Line in/out, 2x USB 3.2 Gen1 Type-A, 2x USB 2.0, HDMI 2.1, Display Port 1.4, RJ-45, DC-in |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Maximum cooling capacity | Active |
| Special features | WebCam 5MP 2x 3W Stereo Speaker Bluetooth Kensington-Lock High-adjustable 105 mm Pivot Function Swiveling -5°/ +20°VESA 100x100 mm Frameless Design Swifel function 140° to right/ left |
| Design | |
| Certification | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar 8.0, EN62368-1, EN55032, EN55035, EN61000-3-2/3, EN62623, 89/336/ECC |
| Form factor | All-in-one |
| Mouse | |
| Mouse included | Optional |
| Graphics | |
| Maximum resolution | HDMI 2.0 max. 4096x2160 @ 60 Hz (4K), DP 1.4 4096x2304 @ 60 Hz (4K) Supports Triple-Monitoring |
| On-board graphics adapter memory | Dynamic |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| Power | |
| Power source | Power adapter |
| Power consumption (standby) | Ø 1.1 Watt Sleep-Mode S3. Suspend to RAM. WoL activated Ø 0.4 Watt Off Mode. S5. Soft Off. ErP. DeepSleep activated W |
| Maximum input power | 120 Watt |
| Nominal power | Ø 29 Watt Short Idle-Mode Ø 97 kWh (Energy Star 8.0) per Year (TEC = Typical Energy Consumption) |
| AC adapter input voltage | 100-240 V~ / 50-60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5° C - 35° C |
| Maximum operating temperature range (T-T) | 35 °C |
| Recommended humidity operating range | 10 - 75% (non-condensing) |
| Network | |
| Ethernet LAN | RJ-45 |
| LAN controller | Realtek Gigabit LAN, WOL/ PXE |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax Bluetooth 5.2 |
| Input device | |
| Device interface | USB |
| Audio | |
| Audio output channels | 8-channel |
| Audio system | Integrated |