Get access to discounted
prices with our Education Hub.

Do you need help with your order?
For any information or help,
our sales team are always at
your service.
'Build to Order'
‘Due in from 18/5/2026’
| General | |
| Processor model | AMD Ryzen 5 PRO 8600G AI / 6 Cores / 12 Threads max 5.0 GHz |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Software | |
| Pre-installed software | 1 month trial version for new Microsoft® 365 user |
| Processor | |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor cores | Hexa-Core (6 Core) |
| Processor socket | AM5 |
| Number of processors | 1 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory clock speed | PC4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 SDRAM |
| Memory slots | 2 pc(s) |
| Memory form factor | DIMM, 288-PIN |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| HDD interface | 2x M.2 (Key M) 2280/2260/2242, PCIe 4.0 x4 mode, 4x SATA 6Gb/s ports Supports SATA & PCIe Raid 0/1/10 |
| RAID levels | RAID 0 RAID 1 RAID 10 |
| SSD interface | PCIe 4.0 |
| HDD capacity | 1 x 500 GB - SSD |
| Storage media | SSD M.2 |
| Performance | |
| Series | Business |
| Nivel de ruido | 22,7 dB (Idle-Mode) 30 dB(A) (CPU full load) Measuring distance DIN EN ISO 7779: 0.5m |
| Audio output channels | 8-channel |
| Motherboard chipset | AMD A620 |
| Design | |
| Chassis type | Mini tower |
| Certification | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar (Valid only for U.S.), EN62368-1, EN55032, EN55035, EN61000-3-2/3, EN62623, 89/336/ECC |
| Keyboard form factor | TERRA Keyboard German Layout |
| Keyboard | |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Technical details | |
| Localization | German |
| Packaging content | |
| Included Accessories | Quick Start Guide, Powercord EU |
| Expansion slots | |
| Expansion slots | 1x PCIe 4.0 x16 2x PCI 3.0 x1 1x PCI |
| Weight & dimensions | |
| Height | 37.5 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 38.4 cm |
| Weight | 7 kg |
| Other features | |
| Number of drive bays | 1 front - 13.3 cm ( 5.25" ) 1 front - 8.9 cm ( 3.5" ) 1 internal - 8.9 cm ( 3.5"/ 2.5" with adapter)* 1 internal 6.4 cm (for 2.5" SSD) *Depending on production batch, installation basket for additional drives optional |
| Interface | Front: 2x USB 3.2 Type A, 2x Audio Rear: 2x USB 3.2 Type A, 1x USB 3.2 Type C, 3x USB 2.0 Type A, DP, HDMI, DVI-D, VGA, 1x RJ45, COM, PS/2 combo |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Pro A620M-C-CSM 24-7 ready |
| Cooling type | TERRA Silent Cooler |
| Compliance industry standards | CE, ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: PC2001, SMBios (DMI) 2.3, PCI 2.2,WFM 2.0, EnergyStar, EN60950, EN55022,EN55024, EN61000-3-2/3, 89/336/ECC |
| Special features | TPM 2.0 Secure Boot Windows Autopilot ready 2x USB 3.2 Gen1 Typ A + Audio in Front |
| Mouse | |
| Mouse included | Terra Mouse Corded |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter memory | Dynamisch GB |
| On-board graphics adapter maximum resolution | HDMI max. 4096 x 2160 @ 60Hz DP max. 7680 x 4320 @60Hz VGA max. 1920x1200 |
| Graphics card | AMD Radeon™ 760M |
| On-board graphics card model | AMD Radeon™ 760M |
| Graphics adapter ports | 1x Display Port 1.4 1x HDMI 2.1 1x DVI-D 1x VGA |
| Power | |
| Maximum input power | 350 W |
| Nominal power | Ø 14 Watt Long Idle-Mode Ø 51 kWh a year (TEC = Typical Energy Consumption) Further information regarding Energy consumption see https://www.wortmann.de/green and/ or Quicklinks for this product (if available) |
| AC adapter input voltage | AC 230V ( 50 Hz ) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0° - 35° C |
| Maximum operating temperature range (T-T) | 32 °C |
| Recommended humidity operating range | 10 - 75% (non-condensing) |
| Network | |
| Ethernet LAN | RJ45 |
| LAN controller | Realtek GbE LAN chip, WOL/ PXE |
| Optical drive | |
| Optical drive type | w/o ODD |
| Input device | |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB |