Get access to discounted
prices with our Education Hub.

Do you need help with your order?
For any information or help,
our sales team are always at
your service.
‘Due in from 22/9/2025’
| General | |
| Processor model | Intel Core i5 (14. Gen.) 14400 / 20 MB Intel Smart Cache, max. Turbo-Frequency 4.7 GHz) |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Software | |
| Pre-installed software | 1 month trial version for new Microsoft® 365 user |
| Processor | |
| Processor family | Core i5 |
| Processor cores | Deka-Core (10 Cores) |
| Processor socket | FCLGA1700 Socket |
| Number of processors | 1 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory clock speed | PC5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 SDRAM |
| Memory slots | 2 pc(s) |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| HDD interface | 4 x SATA 6Gb/s connectors |
| RAID levels | No Raid support |
| SSD interface | PCIe (NVMe) |
| SSD capacity | 500 GB |
| HDD capacity | 1 x 500 GB - SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage media | SSD M.2 |
| Performance | |
| Series | Business - Slim Desktop |
| Noise level | 22,2 dB Idle-Mode |
| Audio output channels | 7.1 Channel Surround |
| Motherboard chipset | Intel® H610 |
| Design | |
| Chassis type | Small Form Factor |
| Certification | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar 8.0), EN62368-1, EN55032, EN55035, EN61000-3-2/3, EN62623, 89/336/ECC |
| Keyboard form factor | TERRA Keyboard German Layout |
| Keyboard | |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Technical details | |
| Localization | German |
| Packaging content | |
| Included Accessories | Manual, external psu, powercord EU, powercord UK, VESA mounting kit Attention: German Keyboard |
| Expansion slots | |
| Expansion slots | 1x PCIe 4.0 x16, 1x PCIe 3.0 x1 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 9.0 cm |
| Width | 32.6 cm |
| Depth | 33.2 cm |
| Weight | 6 kg |
| Other features | |
| Number of drive bays | 1 front - 13.3 cm ( 5.25" ) Slim-Format 2 internal - 6.35 cm ( 2.5" ) |
| Interface | 1x USB 3.2 Gen2x1, 4x USB 2.0 1x DP, 1x HDMI, 1x VGA 1x Intel 1Gb Ethernet, 3x Audio jacks, 2x PS/2 (purple = Keyboard / green = Mouse) |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Motherboard manufacturer | ASUS Prime H610M-A |
| Cooling type | TERRA Silent Cooler |
| Compliance industry standards | This appliance is classified as a Class B information technology equipment (ITE) and is intended primarily for use in residential and office environments. The CE mark confirms conformity with the following EU directives: (1) EMC Directive 2004/108/EC Electromagnetic Compatibility (2) Low Voltage Directive 2006/95/EC Electrical equipment designed for use within certain voltage limits. |
| Special features | Front: 2x USB 3.2 Gen 1, 1 x USB 3.2 Gen 1 Typ-C Audio TPM 2.0 Secure Boot Windows Autopilot ready Low-Profile Format PCIe |
| Mouse | |
| Mouse included | Terra Mouse Corded |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter memory | Dynamisch GB |
| On-board graphics adapter maximum resolution | HDMI max. 4096x2160 @ 60Hz, DP max. 4096x2304 @ 60 Hz |
| Graphics card | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics adapter ports | 1x DP, 1x HDMI, 1x VGA Unterstützt Triple-Monitoring |
| Power | |
| Power source | Power supply TFX-format 80 plus Bronce Eligible for 24-7/ week Energy efficiency 82%,85%,82%@115V, 82%,85%,82%@230V = 80 PLUS BRONZE @ 115V |
| Power consumption (standby) | Ø 1.3 Watt (S3 Mode. Suspend to RAM. WOL aktiviert) 0.20 Watt Soft off (S5 Mode) W |
| Maximum input power | 400 W |
| Nominal power | Ø 30 Watt Long Idle-Mode Ø116 kWh pro Jahr (Typical Energy Consumption) |
| AC adapter input voltage | AC 100/240 V ( 50/60 Hz ) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | +23°C ±5°C |
| Maximum operating temperature range (T-T) | 32 °C |
| Recommended humidity operating range | 10 - 80% (non-condensing) |
| Network | |
| Ethernet LAN | RJ45 |
| LAN controller | Intel Gigabit LAN |
| Optical drive | |
| Optical drive type | Slim DVD±RW/±R |
| Input device | |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB |