Get access to discounted
prices with our Education Hub.

Do you need help with your order?
For any information or help,
our sales team are always at
your service.
Experience current gaming at the top level. The high-end gamer PC TERRA ELITE 4 BTO with Intel Core i9 processor of the 14th Generation and NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER graphics card.
| General | |
| Processor model | Intel Core i9 (14. Gen.) 14900KF / 36 MB Intel Smart Cache, bis zu 6.0 GHz mit Intel Turbo Boost Technology |
| Processor | |
| Processor family | Core i9 |
| Processor cores | 24-Core |
| Processor socket | FCLGA1700 Socket |
| Number of processors | 1 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 |
| Memory layout (slots x size) | G.Skill (2x16GB Dual-Kit) |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory clock speed | PC5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 SDRAM |
| Memory slots | 4 pc(s) |
| Memory form factor | DIMM, 288-PIN |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| HDD interface | 1x M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (PCIe 4.0 x4 mode) 1x M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (PCIe 4.0 x4 mode) 1x M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (PCIe 4.0 x4 & SATA modes) |
| RAID levels | RAID 0 RAID 1 RAID 5 RAID 10 |
| SSD interface | PCIe 4.0 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD M.2 |
| Performance | |
| Series | Gamer |
| Product type | Personal-Computer |
| Audio output channels | 7.1 Channel Surround |
| Motherboard chipset | Intel Z790 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Design | |
| Chassis type | Tower |
| Certification | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar (Valid only for U.S.), EN62368-1, EN55032, EN55035, EN61000-3-2/3, EN62623, 89/336/ECC |
| Keyboard form factor | Option. Keyboard not included |
| Keyboard | |
| Keyboard language | Selectable |
| Device interface | USB |
| Technical details | |
| Localization | International |
| Packaging content | |
| Included Accessories | Quick Start Guide, Powercord EU |
| Keyboard language | Option. Keyboard not included |
| Expansion slots | |
| Expansion slots | 1x PCIe 5.0/4.0/3.0 x16, 3x PCIe 4.0/3.0 x16 (supports x4 mode) 1x PCIe 3.0 x1 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 52.2 cm |
| Width | 24.7 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Weight | 23 kg |
| Other features | |
| Number of drive bays | 7 intern 6.4 cm (für 2.5" SSD) |
| Interface | 5x USB 2.0/1.1 ports, 1x HDMI port, 1x DisplayPorts, 2x USB 3.2 Gen 1 ports,1x USB 3.2 Gen 2 port, 1x RJ-45 port, 6x audio jacks 1x USB 3.2 Gen USB Type-C, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 4x USB 3.2 Gen1 (2x front), 2x USB 2.0, 1x DP 1.4, 1x HDMI 2.1, 1x Realtek 2.5Gb Ethernet RJ45, 3x Audio jacks, 1x PS/2 1x PS/2 keyboard/mouse, 4x USB 3.1 Gen. 1 (2x front), 2x USB 3.1 Gen. 2 (Type-A Type-C), 4x USB 2.0, 1x LAN (RJ-45), 1x M.2 (M-Key), 1x S/PDIF, 5x Audio Front Panel I/O (depends on motherboard): 1x USB 3.2 Gen2 Type C, up to 2x USB 3.2 Gen1 Type A, Mic/Audio |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Motherboard manufacturer | ASUS PRIME Z790-P WIFI |
| Cooling type | Cooler Master MasterLiquid ML240 Core A-RGB |
| Special features | WLAN & Bluetooth 5.2 PCI-Express x1 4x RGB Fan be quiet! Light Wings 140mm (3x front, 1x rear) TPM 2.0 Secure Boot |
| Mouse | |
| Mouse included | Optional |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter memory | 16 GB DDR6X |
| On-board graphics adapter maximum resolution | 4K @ 240 Hz oder/or/ou/of 8K @ 60 Hz mit/with/avec/met DSC |
| Graphics card | ASUS VGA RTX5080 TUF-O16G-GAMING 3xDP/1xHDMI |
| Graphics adapter ports | Supports up to 4 Displays |
| Power | |
| Power source | ATX Netzteil 80 Plus Gold, 24-7 eligible Energy efficiency (Workload 20 %/ 50 % / 100 %): 87 %/ 90 % / 87 % |
| Maximum input power | 850 W |
| AC adapter input voltage | AC 230V ( 50 Hz ) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 °C - 35 °C |
| Recommended humidity operating range | 10 - 75% (non-condensing) |
| Network | |
| Ethernet LAN | RJ45 |
| LAN controller | Realtek 2.5Gb Ethernet |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (2x2, 802.11 ax, 2.4/ 5 GHz), Bluetooth 5.2 |
| Data link protocols | Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet 2.5 Gb Ethernet IEEE 802.11ax Bluetooth 5.2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | Ohne optisches Laufwerk |
| Input device | |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB |