Get access to discounted
prices with our Education Hub.

Do you need help with your order?
For any information or help,
our sales team are always at
your service.
‘Due in from 31/12/2026’
| General | |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Processor | |
| Processor cores | 14-Core |
| Number of processors | 1 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory clock speed | PC5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory slots | 2 pc(s) |
| Memory form factor | SO-DIMM, 262-IN |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| SSD interface | PCIe (NVMe) |
| SSD capacity | 500 GB |
| HDD capacity | 1 x 500 GB - SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage media | SSD M.2 |
| Efficiency | |
| Series | Business Micro/ Mini Format |
| Product type | Personal-Computer |
| Design | |
| Chassis type | Micro format |
| Certification | ISO 9001, Assembled in Germany Compatibility: SMBios (DMI), EnergyStar (Valid only for U.S.), EN62368-1, EN55032, EN55035, EN61000-3-2/3, EN62623, 89/336/ECC |
| Keyboard | |
| Device interface | USB |
| Technical details | |
| Localization | International |
| Package Contents | |
| Included Accessories | Manual, external psu, powercord EU, powercord UK, VESA mounting kit |
| Weight & Dimensions | |
| Height | 3.7 cm |
| Width | 11.2 cm |
| Depth | 11.7 cm |
| Other Functions | |
| Number of drive bays | 1 internal - 6.35 cm (2.5") SSD or HDD |
| Interface | Front: 2x USB 3.2; 1x 3.5mm Headphone/Mic; Rear: 2x USB 4 (type C), 1x USB 3.2, 1x USB 2.0; 2x HDMI, 1x RJ45 |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Cooling type | Active |
| Special features | Kensington Lock TPM 2.0 Secure Boot Windows Autopilot ready |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter maximum resolution | 4K (60Hz) |
| Graphics adapter ports | 2x HDMI 2.1 TMDS Compatible, 2x DP 1.4a via Type C Supports Quad-Monitoring |
| Power | |
| Power source | External fanless power supply Efficiency : >= 85% |
| Working Conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0° - 35° C |
| Network | |
| Ethernet LAN | RJ45 |
| Wi-Fi standards | Intel® Wi-Fi 6E AX211(Gig+) |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gb Ethernet, IEEE 802.11ax Bluetooth 5.3 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | None |
| Input device | |
| Device interface | USB |